PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=36298}

Robin z Sherwood

Robin of Sherwood
7,8 18 880
ocen
7,8 10 1 18880
7,6 5
ocen krytyków
Robin z Sherwood
powrót do forum serialu Robin z Sherwood

W dzieciństwie na początku lat 90-tych zdarzało mi się co jakiś czas popatrzeć na ten serial. Jednym z najbardziej zapamiętanych przeze mnie motywów była końcówka jednego odcinka z pierwszej lub drugiej serii, która wyglądała tak, że były z oddali pokazane wzgórza, zachmurzone, ciemne niebo z wiatrem i po prawej stronie ekranu na dole w końcu się Herne ukazał co zapoczątkowało napisy końcowe. Po latach niedawno odświeżyłem sobie cały serial w całości i okazało się, że ani w pierwszym, ani w drugim, ani również w trzecim sezonie żaden odcinek takiej końcówki nie zawiera! A przysiągłbym, że taka była! Zacząłem się zastanawiać czy istnieją jakieś odcinki ukryte? Czy serial ma wersję rozszerzoną? Czy niektóre odcinki mają alternatywne zakończenia? O tzw. Efekcie Mandeli czyli fakcie, że coś ku naszemu zaskoczeniu mniej lub bardziej różni się od tego jak zapamiętaliśmy na zasadzie "dałbym sobie rękę uciąć" można poczytać i pooglądać dużo w internecie. Czy ten przypadek miałby z tym związek? Czy tylko ja zapamiętałem takie zakończenie? Może Wy inni sympatycy i fani serialu zwłaszcza, którzy jeszcze w XX wieku gdzieś go widzieli też taki moment kojarzycie? Czy mogę mieć rację? Czy też takie coś odczuliście?

Pozdrawiam i szczęśliwego nowego roku.

ocenił(a) serial na 10
peter_dm

Hmm jedyne co przychodzi mi na myśl to końcówka odcinka pt "królewski błazen",to tam widać Herna i pojawiają się napisy.Alternatywnych zakończeń nie kojarzę,pomimo że mam wydanie dvd i w dodatkach coś takiego powinno być a nie ma.

ocenił(a) serial na 9
Psycho_Daddy

Oglądając właśnie ten odcinek pomyślałem sobie, że to mogłoby być to. Jednak są dużo różnice. Po pierwsze tutaj Herne stoi za blisko. W tej zapamiętanej przeze mnie końcówce był widoczny bardziej z oddali. Po drugie tutaj w kadrze jest bardziej wyśrodkowany. Tam go widziałem mocno na prawo. Po trzecie w momencie pojawienia się ujęcia tu widzimy go od razu. Ja zapamiętałem natomiast, że po kilkunastu czy kilkudziesięciu sekundach w kadrze Herne się wreszcie jakby z mgły wyłonił. Jego ciemna widoczna sylwetka z oddali zapoczątkowała napisy końcowe. Po czwarte ja pamiętam, że w tej końcówce nie było Stonehenge. Nie wiem jak to jest, że bym zapamiętał tak dobrze nieistniejącą końcówkę. Ale wielu ludzi inaczej zapamiętuje różne końcówki i fragmenty filmów czy seriali. O tym się mówi i pisze w temacie Efektu Mandeli. Chyba, że istnieje jeszcze jakiś inny serial o Robin Hoodzie lub jakikolwiek gdzie również postać Herne'a występuje.

ocenił(a) serial na 10
peter_dm

Nie wiem może przez te dwadzieścia parę lat,kilka charakterystycznych dla ciebie scen pomieszało (bez obrazy:)) ci się ze sobą i utkwiło w pamięci że to było zakończenie jednego z odcinków.Zwróć uwagę że napisałeś iż"zdarzało mi się co jakiś czas popatrzeć na ten serial".Bo przyznam szczerze że Herna wychodzącego z mgły kojarzę z paru odcinków,ale nigdy z takiego zakończenia.Co do Efektu Mandeli ciekawa sprawa,nigdy tym się nie interesowałem,tak w ogóle to ile miałeś lat kiedy ogladałes serial?.

ocenił(a) serial na 9
Psycho_Daddy

No bo mi się zdarzało. Trudno raczej żeby dzieciak oglądnął uważnie wszystkie odcinki. Tylko poszczególne, a i niektóre też nie w całości. ;) Ile lat mogłem mieć? Hm hm. Kiedy była (nie wiem czy pierwsza) emisja serialu w polskiej telewizji w latach 90-tych? Obstawiam, że mogłem mieć 9-11 lat. Nie wydaje mi się żeby sceny mi się pomieszały. ;) Pamiętam też dobrze, że się wówczas trochę Herne'a bałem i dlatego ta końcówka zrobiła na mnie tak duże wrażenie. Na wzgórzu w prawym dolnym rogu na tle zaciemnionego nieba z pary, mgły nagle jego ciemna sylwetka się pojawia i idą napisy końcowe. Przyznacie przynajmniej chyba, że raz takie zakończenie mogłoby się pojawić. ;) Musiałbym porozmawiać z fanami serialu, którzy znają go od co najmniej 30-u lat, widzieli go nie raz i po raz pierwszy tak w latach 80-tych/90-tych. Być może nie tylko ja coś takiego kojarzę. Temat Efektu Mandeli w kinie, serialach ma zresztą trochę przykładów. Dziś np. gdy oglądamy Star Wars również w starszych niezremasterowanych wersjach Vader mówi do Skywalkera: "No. I'am your father". A wielu fanów zwłaszcza ze starszego pokolenia dałoby sobie rękę uciąć, że było: "Luke. I'am your father". Inny bardzo dobry przykład. Zobacz na różne grafiki i filmiki z myszką Mickey. Również te najstarsze z lat 20-tych. Czy tylko ja odnoszę wrażenie, że powinien mieć na sobie szelki? ;)

ocenił(a) serial na 10
peter_dm

Może zapytaj tutaj

http://www.robinofsherwood.fora.pl/

to kopalnia wiedzy o RoS ale ostatnio straszne tam pustki...

ocenił(a) serial na 9
Psycho_Daddy

Napisałem tam temat z pytaniem o tę końcówkę ponad tydzień temu i póki co bez odpowiedzi. Jednak widziałem ostatnio, że 10 osób to przeczytało.
Myślę, że warto abym wspomniał tutaj o innym fragmencie z Hernem, który zapamiętałem z dzieciństwa:

https://candledance.files.wordpress.com/2013/09/no_end_no_beginning.png?w=497

Scena zdaje się z odcinka "Dzieci Izraela". Jak ją zapamiętałem, jak ją widziałem niedawno gdy przypominałem sobie serial, jak teraz oglądam wszystko się zgadza. Nawet słowa, które udało mi się zapamiętać.
Jakoś parę odcinków później była końcówka, którą opisałem w pierwszym poście. Nie wiem ile odcinków, ale wiem, że na pewno po. A skoro jeden fragment dobrze kojarzę z dzieciństwa to chyba jednak z moją pamięcią nie jest tak źle. ;)
Przy okazji forum widziałem już wcześniej. Bardzo ciekawe tylko szkoda właśnie, że tak przyhamowało.

ocenił(a) serial na 10
peter_dm

Zdaje mi się, ze chodzi ci o końcówkę odcinka Przepowiednia, gdzie Hern wymawia słowa: ,, a wiec to prawda, przepowiednia sprawdziła się, Lew zginął”( Nie wiem czy dobrze przetłumaczyłem, ale coś w tym stylu powiedział) i odcinek zakończył się kiedy Jan bez Ziemi zasiada na tronie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones